آفتاب پنهاني"جانم فدای محمد رسول الله و اهل بیت پاکش"
 
طلوع مي كند آن آفتاب پنهاني* ز سمت مشرق جغرافياي عرفاني

بخش های دیگر

فتوبلاگ من
پرسش و پاسخ
یادداشت بازدیدکنندگان
گالری وبلاگ

جستجو

دوستان من

عریضه نویسی یکی از راه هایی است که انسان به وسیله آن، خدمت امام زمان(علیه السلام) عرض نیاز حاجت می کند. همان گونه که به صورت شفاهی و گفتگو، حاجت خود را با آن بزرگوار در میان می گذارد.

 اگر بخواهیم برداشت درستی از عریضه نویسی داشته باشیم اول باید درك صحیحی از دعا پیدا كنیم و بعد مفهوم اصیل "توسل" برایمان قابل فهم باشد.

 


جمکران

دعا یك امر فطری و ذاتی بین بشریت است ، انسان دارای هر دین و آیینی كه باشد ناخوداگاه در وقتی كه مضطر و نگران و بی پناه می شود دست به دعا بر می دارد و از قدرت مطلق و بی پایان هستی مدد میخواهد. خوب حال اگر این دعا به جای شفاهی، شكل مكتوب بگیرد. جای تعجب نیست و  نباید تصور كرده اتفاق خاصی افتاده است.

آیا  دعایی كه فرد به شكل شفاهی به محضر خدا می‌گوید نمی تواند آن را مكتوب كرده وبه پیشگاه خداوند عرضه بدارد؟

از طرف دیگر باید به این نكته توجه داشت كه در اسلام و بخصوص شیعه برای كوچكترین و معمولی ترین رفتارها، آدابی تعریف شده ، پس تعریف و آدابی زیبا و ارزشمند برای این امر نیز بدیهی است.

عریضه نویسی» به معنی عرض حال کردن به کسی برای چاره جویی در کاری می باشد که معمولا از سوی فردی که در رتبه پایین تر قرار دارد به کسی که در رتبه بالاتر قرار دارد انجام می گیرد(الرائد، ج 2، ص 1183 ؛  فرهنگ معین، ج 2، ص 2288 (به نقل از عریضه نویسی، سید صادق سید نژاد، ص 15) و در اصطلاح رقعه ای (کاغذی) است که فرد حاجتمند آن را یا خطاب به خدا می نویسد و در آن خدا را به حق و منزلت معصومین برای برآورده شدن حاجتی سوگند می دهد و یا مستقیما خطاب به حضرات معصومین (علیهم السلام) بخصوص امام عصر (عج) نوشته می شود که آنها را واسطه قرار داده و برآورده شدن حاجت و یا رفع گرفتاری خود را از آنها می خواهد، و سپس در آب روان، دریا، چاه آب و … می اندازد.

گاهی افراد جامعه با یک سلسله نیازها و گرفتاری ها مواجه می شوند که برحسب ظاهر، امکان برطرف نمودن آنها از طریق اسباب عادی میسر نیست، یا حداقل بسیار مشکل است؛ در چنین مواردی به جای ناامید شدن و زانوی غم بغل گرفتن، از ناحیه پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) و ائمه اطهار (علیهم السلام) توصیه شده که از اموری نظیر دعا و توسل کمک گرفته شود. آن گاه برای خود توسل نیز شیوه های مختلفی بیان شده است؛ از جملة آنها نوشتن عریضه است که توسط خود آنها توصیه شده است و سیره و سخن علماء این مطلب را تایید می کند.( برای اطلاع از آن به کتاب نجم الثاقب میرزا حسین نوری ص 421 ؛ جنه المأوی، ص 248 ؛ دارالسلام، ج 2، ص 264 مراجعه کنید.)

همچنان که در آن محل هم نوشته شده است، این چاه موضوعیت ندارد و چاه امام زمان عجل الله نیست و به هیچ وجه توسط ایشان یا به دستور ایشان حفر نشده است بلکه یک چاه معمولی است و لازم نیست حتما در این چاه انداخته شود بلکه در هر چاهی یا آب روانی می توان انداخت

با در نظر گرفتن مطالب گذشته و تأمل در مضمون آیاتی همانند: «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُواْ اتَّقُواْ اللّهَ وَابْتَغُواْ إِلَیهِ الْوَسِیلَةَ وَجَاهِدُواْ فِی سَبِیلِهِ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ »( سوره مائده، آیه 35) ؛ (‌ ای کسانی که ایمان آورده‏اید! تقوا پیشه کنید و وسیله‏ای برای تقرّب به خداوند انتخاب‏کنید.)  و آیه «وَمَا أَرْسَلْنَا مِن رَّسُولٍ إِلاَّ لِیُطَاعَ بِإِذْنِ اللّهِ وَلَوْ أَنَّهُمْ إِذ ظَّلَمُواْ أَنفُسَهُمْ جَآۆُوكَ فَاسْتَغْفَرُواْ اللّهَ وَاسْتَغْفَرَ لَهُمُ الرَّسُولُ لَوَجَدُواْ اللّهَ تَوَّابًا رَّحِیمًا »( سوره نساء، آیه 64) ؛ (اگر آنها هنگامی‏که به خود ستم کردند -گناه مرتکب شدند- به سراغ تو آمده، و از خداوند طلب عفو و بخشش می‏کردند، و تو نیز برای آنها طلب عفو می‏نمودی، خداوند را توبه پذیر و رحیم می‏یافتند.) و همچنین از دقت در مضمون روایاتی نظیر این روایت که می گوید: «چون درمانده و گرفتار شدی پس به حجّت استغاثه کن که او تو را در می‏یابد، و حجّت برای کسی که از او استغاثه کند پناه و فریاد رس است»( نجم الثاقب، ص 787) اصل حجیه این عمل کاملا روشن می شود.

 

چرا برای صحبت با امام زمان(عج) عریضه نویسی كردن وارد شده است؟

مرحوم حاج شیخ عباس قمى در كتاب مفاتیح‏ الجنان مى‏فرماید در كتاب تحفة الزائر از حضرت صادق(علیه السلام) نقل شده است كه هرگاه تو را حاجتى به سوى خداى تعالى باشد یا از امرى خائف باشى در كاغذى این عبارات را بنویس «بسم اللَّه الرحمن الرحیم اللهم انى اتوجه الیك» تا آخر كه در مفاتیح هست و در آخر آن حاجت خود را بنویس و آن را پیچیده در گلوله‏اى از گِل قرار بده و در آب جارى (مثل آب رودخانه) یا در چاهى بینداز (انشاءاللَّه) خداوند به زودى گشایش در كارت ایجاد مى‏كند، (مفاتیح‏الجنان، ص 974) ولى در روایات صحبت از چاه خاصى مثل چاه جمكران نشده است و در این خصوص مستندی نداریم.

جمکران

راه های توسل به امام زمان –عج- گوناگون است ؛ گاهی حال انسان به گونه‌ای است که دوست دارد با زبان و لهجه و حال خود با آن عزیز و مولا درد دل و ترنمی داشته باشد و گاهی ترجیح می دهد با دعاها و زیاراتی که از طرف آن سرور و یا پدران گرامی اش به ما رسیده به آن حضرت متوسل شود و زمانی عریضه نوشتن و عرض حاجت و خواسته خو د با نامه نگاری و عریضه نویسی را تر جیح می دهد . هر کدام از اینها وسیله و راهی برای توسل و تقرب به آن عزیز مصر وجود و آرزوی دل همه انبیا و اولیا است .

گاهی انسان درد دل و حاجتش را با نامه نوشتن بهتر و راحت تر از گفتگوی مستقیم و بی واسطه بیان می کند چنان چه گاه ترجیح می دهد مطلبی را به کسی به وسیله تلفن بیان کند تا این که رو در رو به او بگوید . در واقع اولیای الهی حالات مختلف روانی انسان را در نظر گرفته اند و متناسب با آن ابزار و وسائل توسل مختلفی را به ما معرفی کرده اند.

از طرفی چون دستور عریضه نوشتن از طرف خود معصومین و در روایات مختلف آمده است شاید نکته و اثر خاصی در برآورده شدن حاجات داشته باشد که ما از آن آگاهی نداریم. برخی از این روایات در کتاب ارزنده منتهی الآمال تالیف مرحوم شیخ عباس قمی در بخش مربوط به زندگی امام زمان  علیه السلام آمده است.(منتهی الامال,انتشارات هجرت ، ص 869)

 

آیا عریضه نویسی یک عمل شرعی است و در روایات آمده است؟

هیچ شکی نیست که روایاتی مبنی بر شرعی بودن اصل عمل عریضه نویسی در کتابها آمده است مثلا در کتاب بحارالانوار(بحارالانوار، ج‏99، ص 231)، بابی است تحت عنوان «کتابة الرقاع للحوائج إلى الأئمة صلوات الله علیهم و التوسل و الاستشفاع بهم فی روضاتهم المقدسة و غیرها» ؛ (باب نوشتن عریضه برای برآورده شدن حوائج به ائمه علیهم السلام و توسل به آنها و طلب شفاعت از آنها در حرم آنها و موضوعات دیگر) و در آن چند روایت از کتابهای «مصباح الزائر و المصباح کفعمی و البلد الامین» در مورد عریضه آمده است و در کتاب «المصباح» کفعمی هم نظیر چنین بابی وجود دارد(المصباح، الکفعمی، ص 396 ، «الفصل السادس و الثلاثون فی صلاة الحوائج و الأدعیة فی ذلک و رقاع الاستغاثات) و ذیل آن چند روایت آمده است.

از طرفی چون دستور عریضه نوشتن از طرف خود معصومین و در روایات مختلف آمده است شاید نکته و اثر خاصی در برآورده شدن حاجات داشته باشد که ما از آن آگاهی نداریم .برخی از این روایات در کتاب ارزنده منتهی الآمال تالیف مرحوم شیخ عباس قمی در بخش مربوط به زندگی امام زمان علیه السلام آمده است

آیا باید عریضه را در چاه انداخت؟

به همان روایات مراجعه می کنیم در یکی از روایات پس از نقل متن عریضه می فرماید: «…ثم تطوی الرقعة و تجعلها فی بندقة طین ثم اطرحها فی ماء جار أو فی بئر فإنه سبحانه یفرج عنک» نامه عریضه را می پیچی و در میان گِل قرار می دهی و در آب جاری یا در چاهی می اندازی همانا خدای سبحان گشایشی حاصل می فرماید. همچنین در روایت دیگری آمده است: «…ارمها فی النهر أو البئر أو الغدیر تقضى حاجتک إن شاء الله تعالى» عریضه را در نهر آب یا در چاه و یا چشمه ای می اندازی خداوند انشاءالله حاجت شما را برآورده می کند.» و در روایات دیگری هم تعبیر: «…ثم ترمی فی بئر عمیقة أو نهر …» چاه عمیق آمده است، بنا براین انداختن عریضه در چاه هم عملی شرعی است و در روایات به آن دستور داده شده است.

 

آیا باید عریضه را در چاه جمکران انداخت و آیا این چاه به دستور امام زمان(عج) حفر شده است؟

همچنان که در آن محل هم نوشته شده است، این چاه موضوعیت ندارد و چاه امام زمان عجل الله نیست و به هیچ وجه توسط ایشان یا به دستور ایشان حفر نشده است بلکه یک چاه معمولی است و لازم نیست حتما در این چاه انداخته شود بلکه در هر چاهی یا آب روانی می توان انداخت.

فرآوری: زهرا اجلال

بخش مهدویت تبیان

 


منابع:

سایت پرسمان

پایگاه اطلاع رسانی مهدویت

سایت مصاف با شیطان

گروه تحقیقات معارف اسلامی


نوشته شده در تاريخ پنج شنبه شانزدهم خرداد 1392 توسط شكوفه

 


امروزه بحث پیرامون مهدویت و مسائل حاشیه ای در مورد آن فراوان است.یکی از این مسائل ، فوائد و فلسفه رفتن به مسجد جمکران و ادای نماز و دعا در این مکان می باشد. در این زمینه باید گفت که رفتن به جمکران و نماز و عبادت در آن جا سفارش شده و بزرگان و مۆمنان همواره به انجام دادن آن همت داشته‌اند.

 


جمکران
محل‌های منسوب به امام زمان

حضرت مهدی(عج) دستور خواندن دو رکعت نماز تحیت و دو رکعت نماز صاحب‌الزمان(عج) را به این ترتیب داده‌اند:

1- دو رکعت تحیت مسجد که در هر رکعت یک بار حمد و هفت بار توحید و ذکر رکوع و سجود را هفت بار بخواند.

2- دو رکعت نماز صاحب‌الزمان(عج) هنگام خواندن سوره حمد، آیه «ایاک نعبد و ایاک نستعین» را صد بار بگوید و بعد از آن حمد را تا آخر بخواند و رکعت دوم نیز همین‌طوری بخواند و ذکر رکوع و سجود را نیز هفت بار بگوید و چون نماز تمام شد، یک بار لااله‌الا‌الله و سپس تسبیح حضرت زهرا(س) را بخواند و بعد از آن سر به سجده بگذارد و صد مرتبه صلوات بفرستد.

محل‌های منتسب به امام زمان(عج) در کجا هستند؟

براساس روایات، برخی از مکان‌های مقدس برای دعا به امام زمان(عج) سفارش خاص شده است؛ از جمله:

1-  مسجدالحرام و صحرای عرفات در شهر مکه

2- حرم عسکریین و سرداب مقدس در شهر سامرا

3- محل‌های منسوب به حضرت در شهر کوفه از قبیل مسجد کوفه، مسجد سهله، مسجد صعصعه

4- حرم هر یک از امامان، مخصوصاً حرم امام حسین(علیه السلام) و حرم امام رضا(علیه السلام)

5-  مسجد مقدس جمکران در شهر قم

 

تاریخچه مسجد مقدس جمکران چیست؟

در کتاب «نجم‌الثاقب» محدث نوری، به طور مفصل تاریخچه مسجد مقدس جمکران آمده است، اما در این جا به صورت مختصر بیان می‌کنیم:

شیخ حسن بن مثله جمکرانی می‌گوید: من شب سه شنبه، هفدهم ماه مبارک رمضان سال 273 هجری در خانه خود خوابیده بودم که ناگهان عده‌ای از مردم به در خانه من آمدند و در حالی که نیمی از شب گذشته بود، مرا بیدار کردند و گفتند: «برخیز و خواسته امام مهدی(عج) را اجابت کن که تو را می‌خواند»، حسن بن مثله جمکرانی می‌گوید: ‌برخاستم و به در خانه آمدم، جماعتی از بزرگان را دیدم؛ سلام کردم، جواب دادند و آن‌گاه مرا آوردند تا جایگاهی که اکنون مسجد است. دیدم تختی گذاشته‌اند و فرشی بر آن پهن کرده‌اند و ...؛ جوانی سی‌ ساله بر آن بالش‌ها تکیه کرده و شخصی پیر در مقابل او نشسته و کتابی در دست گرفته و می‌خواند، آن پیرمرد حضرت خضر(علیه السلام) بود.

آن پیرمرد مرا نشاند و امام(عج) به من فرمود: «برو و به حسن بن مسلم بگو که تو چند سال است که در این زمین می‌کاری و ما خراب می‌کنیم و پنج سال است که زراعت می‌کنی و امسال دوباره زراعت کردی، دیگر اجازه نداری که در این زمین زراعت کنی و باید هر نفعی که از این زمین برده‌ای، برگردانی تا در این مکان مسجد بنا کنند، به او بگو: حق تعالی این زمین را از میان زمین‌های دیگر برگزیده است و تو آن را همراه زمین خود گرفتی و حال آن که خداوند به سبب این عمل تو، دو پسر جوانت را از تو گرفت و تو بیدار نشدی»!.

حسن بن مثله گفت: ای مولای من، باید لیل و نشانی بر گفته شما داشته باشم تا مردم حرف مرا تصدیق کنند.

حضرت(عج) فرمود: «ما در این جا علامت‌گذاری می‌کنیم، تا تو را تصدیق کنند، تو نزد سید ابوالحسن برو و بگو تا حسن بن مسلم را حاضر کند و در‌آمد چند ساله این زمین را از او بگیرد و خرج بنای مسجد کند و مابقی مخارج مسجد را از «رهق» (یکی از روستاهای کاشان) بیاورد و مسجد را تمام کند».

 

کیفیت نماز مسجد جمکران چگونه است؟

حضرت(عج) دستور خواندن دو رکعت نماز تحیت و دو رکعت نماز صاحب‌الزمان(عج) را به این ترتیب داده‌اند:

1- دو رکعت تحیت مسجد که در هر رکعت یک بار حمد و هفت بار توحید و ذکر رکوع و سجود را هفت بار بخواند.

2- دو رکعت نماز صاحب‌الزمان(عج) هنگام خواندن سوره حمد، آیه «ایاک نعبد و ایاک نستعین» را صد بار بگوید و بعد از آن حمد را تا آخر بخواند و رکعت دوم نیز همین‌طوری بخواند و ذکر رکوع و سجود را نیز هفت بار بگوید و چون نماز تمام شد، یک بار لااله‌الا‌الله و سپس تسبیح حضرت زهرا(س) را بخواند و بعد از آن سر به سجده بگذارد و صد مرتبه صلوات بفرستد.

 

چرا مردم شب‌های چهارشنبه بیشتر به مسجد مقدس جمکران می‌روند؟

چون در حکایت حسن بن مثله جمکرانی و سفارش حضرت مهدی(عج) به وی برای تأسیس مسجد مقدس جمکران آمده است که امام زمان(عج) فرمودند:‌ «فردا شب (شب چهارشنبه) آن گوسفند را همین جا (مکان مسجد جمکران) بیاور و ذبح کن و روز چهارشنبه که هجدهم ماه رمضان است، گوشت آن را به بیماران انفاق کن که خداوند متعال، آن‌ها را شفا عنایت می‌کند».

جمکران

بنابراین این سخن و دستور امام(عج) به حسن بن مثله سبب شده تا مردم برای شب چهارشنبه ارزش خاصی قائل شوند و در این شب از شهرها دور و نزدیک به مسجد مقدس جمکران مشرف شوند.

 

چهل بار رفتن به مسجد مقدس جمکران چه حسنی دارد؟

عدد چهل و چله‌گیری، ریشه مذهب دارد و تکرار چهل بار در بعضی از اعمال مستحب، وارد شده است. بعضی از علما و مۆمنان نیز در بعضی اماکن نظیر مسجد سهله و ... برای برآوردن حاجات خود چهل شب بیتوته می‌کنند؛ چنان که در امت‌های گذشته نیز حضرت موسی(علیه السلام) چهل شب در کوه طور به عبادت خداوند مشغول بوده است. البته دلیل روایی خاصی مبنی بر چهل بار رفتن به جمکران وجود ندارد، ‌ولی در مجموع رفتن به جمکران و نماز و عبادت در آن جا سفارش شده و بزرگان و مۆمنان همواره به انجام دادن آن همت داشته‌اند.

 

درباره چاه عریضه در مسجد جمکران توضیح دهید.

عریضه‌نویسی و به عبارتی عرض توسل و تقاضای حاجت از خداوند، از روایاتی سرچشمه گرفته که در این باره نقل شده است.

در برخی کتاب‌ها، درباره عریضه به محضر مقدس ولی عصر(عج) متن عریضه و شیوه طرح آن، نکاتی آمده است. مرحوم محدث‌قمی می‌نویسد: «هر کس در ضریح ائمه(علیهم السلام) عریضه و کاغذی را ببندد و مهر کند و آن را در نهر یا چاه آب و یا برکه‌ای بیندازد و به نیت حضرت صاحب‌الزمان(عج) حاجت خود را ذکر کند، آن بزرگوار عهده‌دار برآوردن شدن حاجات وی می‌شود».

بر همین اساس، چاهی در مسجد مقدس جمکران وجود دارد. اما این چاه خصوصیتی ندارد و انسان می‌تواند برای توسل و عرض حاجت به محضر حضرت، در آن چاه یا چاه و نهر دیگری، عریضه خود را بیندازد، پس نباید تصور کرد که این چاه جزیی از مسجد جمکران به شمار می‌آید و به دستور حضرت حفر و به این منظور لحاظ شده است، حضرت(عج) نامه‌هایی را که در آن انداخته می‌شود، حتما می‌خواند، بلکه رفته رفته برای آسان شدن عریضه‌نویسی، چاهی در مسجد جمکران حفر شد.

 

چه کراماتی از مسجد جمکران دیده شده است؟

حضرت آیت‌الله فاضل فرمودند: «در دوران طلبگی، خیلی به مسجد جمکران می‌رفتم، شاید بیش‌تر از پانصد مرتبه باشد و کرامات زیادی در این مسجد مقدس دیده و شنیده‌ام».

برای نمونه شخصی در اثر عمل جراحی لال شده بود و دکترها جوابش کرده بودند، آقای علوی فرمود: «چهل شب چهارشنبه به مسجد جمکران برو، اگر شفایی هست در آن جاست»، او نیز تصمیم جدی می‌گیرد تا برای چهل هفته با هواپیما از مشهد مقدس به تهران رفته و شب چهارشنبه به مسجد جمکران بیاید، در هفته سی و هشتم در حال سجده، یک وقت می‌فهمد که همه جا نورانی شده است و آقایی وارد شد و مردم به دنبالش می‌گویند، حضرت حجت(عج) است، خیلی ناراحت می‌شود که نمی‌تواند سلام کند، لذا کنار رفته، ولی‌عصر(عج) نزدیک او می‌آید و می‌فرماید: «سلام کن»!

اشاره به زبان می‌کند که من لال هستم وگرنه بی‌ادب نیستم، حضرت(عج) بار دوم می‌فرماید: «سلام کن»! بلافاصله زبانش باز می‌شود و سلام می‌کند و به برکات مسجد جمکران، حضرت(عج) او را شفا می‌دهد.

فرآوری : زهرا اجلال 

بخش مهدویت تبیان 


منابع :

اندیشه قم

سایت حوزه

سایت مطهر


نوشته شده در تاريخ دوشنبه شانزدهم بهمن 1391 توسط شكوفه
آیت الله بهاء الدینی
عارف سالك، حضرت آیت الله العظمی بهاء الدینی پیرامون بركات مسجد جمکران می فرمودند: مكرر مشاهده شده در مسیری كه از جاده ی قدیم قم _ كاشان حركت می كردم، همین كه بر موازات مسجد جمكران می رسیدم، حالم دگرگون می شد و اگر كسالتی داشتم همان لحظه بر طرف می شد.

تاریخ ولادت ایشان به فرموده خودشان1327هجری قمری بوده است. ایشان در مورد تولدشان می فرمایند: «آن طور که به ما گفته اند، ولادت ما 1327هجری قمری است، ولی ما از سنین یک سالگیمان را در خاطر داریم! تصاویرش در ذهنمان است، خداوند از دو سالگی معرفتش را به ما داد! »

 

ایشان در مورد کودکیشان می فرمایند: «ما علاقه به بازی داشتیم، شبی در عالم رویا کسی خواست پولی را به ما بدهد، کس دیگری به او گفت : به او پول می دهی ؟ او اهل بازی است ! بیدار شدیم و از آن پس چون سایر کودکان علاقه ای به این سرگرمی ها نداشتیم»

 

اواخر عمر شریفشان بدنشان درد می کرد، آقای حیدری کاشانی که از شاگردان بسیار نزدیک ایشان بودند می گویند: آقا جان، فلان سبزی را بجوشانیم و آبش را بخورید، بهتر شوید . فرمودند :

 

« کار از کار گذشته، باید تسلیم شد .« کُلُّ مَن عَلَیها فان »، سه مرتبه است با خدا دَبهّ کرده ام، بنا بود بروم، از خدا خواستم بمانم ! »

 

درد در بدنشان آنقدر زیاد شده بود که اگر زانو هایشان را هم ماساژ می دادند ناله می کردند . نشانه های رحلت این ولی الهی آشکار شده بود .

 

جان قصد رحیل کرد و گفتم که مرو                             گفتا چه کنم ؟ خانه فرو می ریزد
 

دروس سطح را خدمت حضرت آیت الله آقا میرزا محمد همدانی و آخوند ملا علی همدانی ( علیهما الرّحمه ) خواندند .

 می فرمودند : « ما یک جلسه بیشتر خدمت میرزا جواد آقا ملکی تبریزی ( قدس الله سرّه ) نرفتیم، آیه « الذّینَ جاهَدوا فینا لَنَهدیَنَّهُم سُبُلَنا »1 را تفسیر می کردند ، دیدیم سنگین است، گفتیم اگر بنا باشد اصلاح شویم همین یک جلسه کافی است، اتفاقاً همین یک آیه را ما از بقیه گفته های اهل عرفان با حال تر می بینیم .

 

دروس فلسفه آیت الله شاه آبادی ( قدس الله سرِّه ) نیز چند جلسه رفتم، ولی چون فلسه را دوست نداشتم ادامه ندادم .»

از میان شاگردان بارز دروس سطح ایشان می توان شهید مطهری ( رحمه الله علیه ) را نام برد .

 

 شاگردان اخلاقی و عرفانی ایشان نیز بسیار بودند که از بارزترین ایشان می توان به : حضرت آیت الله سید عبد الله فاطمی نیا ( حَفظه الله )، حضرت آیت الله امجد ، و حجت الاسلام حسین حیدری کاشانی اشاره نمود .

 

سرانجام روز جمعه 28/4/1376 ه ش برابر با 14 ربیع الاول 1418 ه ق ، عالَم با این عارف کامل وداع نمود تا حیات ایشان در عالمی دیگر آغازیدن گیرد . روح مطهرشان غریق رحمت خاصه ی پروردگار باد . جسم مطهر ایشان را در صحن بالای سر حضرت معصومه(سلام الله علیها) به خاک سپردند.[1]

 

 

آیت الله بهاء الدینی و امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف

 

عارف سالك، حضرت آیت الله العظمی بهاء الدینی پیرامون بركات مسجد جمکران می فرمودند:

مكرر مشاهده شده در مسیری كه از جاده ی قدیم قم _ كاشان حركت می كردم، همین كه بر موازات مسجد جمكران می رسیدم، حالم دگرگون می شد و اگر كسالتی داشتم همان لحظه بر طرف می شد.[2]

 

ایشان همچنین در مورد مسجد مقدس جمکران می افزایند:

این مسجد شریف مورد احترام کافه شیعه بوده است از غیبت صغراء ( از شب سه شنبه 17 ماه مبارک رمضان سال 393 که امام زمان ـ عجل الله تعالی و فرجه الشریف ـ دستور تأسیس آن را به شیخ حسن بن مثله داده ) تا به امروز که حدود یک هزار و بیست و دو سال می شود

 

 و همین طور که شیخ بزرگوار محدث عالی مقدار مرحوم آیت الله صدوق _ رحمه الله علیه _ کتابی به نام "مونس الحزین" دارند که حقیر آن نسخه را ندیده ام، ولی مرحوم آقای حاج میرزا حسین نوری استاد استاد حقیر از آن کتاب نقل می فرماید و در آن کتاب مفصلاً قضیه مسجد جمکران و تاریخ حدوث آن را نقل نموده و بالجمله این مسجد مقدس مورد احترام علماء اعلام و محدثین کرام شیعه بوده و کرامات متعددی از مسجد جمکران دیده شده است.

 

و نیز چند مرتبه تعمیر و بنا شده است، بناء اول در زمان حسن بن مثله بوده، بناء دوم او در زمان شیخ صدوق، سپس در زمان صفویه هم چند مربته تعمیراتی صورت گرفته و در زمان ریاست مرحوم آیت الله حائری، مرحوم حجه الاسلام آقای شیخ محمد تقی یزدی بافقی هم تعمیراتی کرده اند وبعد از او آقای حاج آقا محمد، معروف به آقازاده که از تجار محترم قم هستند و هنوز در قید حیاتند، ایشان نیز تعمیراتی انجام داده اند.

 

در این مسجد شریف مکرر کراماتی پیدا شده است که مرحوم شیخ محمد علی کجویی معروف به قمی در کتاب تاریخ قم در جلد اول و دوم به کراماتی که در آن جا اتفاق افتاده و اشخاصی که شرفیاب حضور مبارک حضرت ولی عصر _ علیه السلام _ شده اند اشاره کرده.

 

خلاصه جای تردیدی نیست که مورد اهمیت و مورد احترام شیعه بوده است و نمازی هم در آن جا نقل شده است، البته بهتر این است که آن نماز را به قصد رجاء به جا بیاورند و این مسجد موقوفاتی هم داشته، اراضی متعددی در اطراف داشته و در خود شهر مقدس قم رقباتی وقف این مسجد داشته که اکثر اینها از حال وقفیت بیرون رفته و ملک شده است و راجع به این مسجد کتابچه های مختصری نوشته شده، ولی آنچه که باید و شاید در خصوصیات او نقل نشده.[3]

 

 


پی نوشت ها :

[1] به نقل از کتاب آیت بصیرت

[2] آیت بصیرت، ص 108 .

[3] مسجد مقدس جمکران تجلیلگاه صاحب الزمان، ص 46.

منابع:

کتاب آیت بصیرت

کتاب مسجد مقدس جمکران

تهیه و فرآوری :احمد اولیایی ، گروه حوزه علمیه تبیان

 


نوشته شده در تاريخ پنج شنبه سی ام شهریور 1391 توسط شكوفه

حضرت مهدی

در عصر زعامت مرحوم آیة اللَّه حاج سید محمد حجّت، قحطی و گرانی سختی پدید آمد، به طوری كه نان سنگک دانه‏ای یک تومان رسید، در حالی كه شهریّه‏ طلاّب در ماه، فقط ده تومان بود.

مرحوم آیةاللَّه حجّت، چهل تن از طلاّب مهذّب و متدیّن را دستور داد كه به مسجد مقدّس جمكران مشرّف شوند و در پشت بام مسجد، به صورت دسته جمعی، زیارت عاشورا را با صد سلام و لعن و دعای صفوان بخوانند و به حضرت موسی بن جعفر علیهما السلام و حضرت ابوالفضل‏ علیه السلام و حضرت علی اصغر علیه السلام متوسّل شوند و رفع گرانی و نزول باران را از خداوند متعال بخواهند.

چهل تَن طلبه‏ مهذّب و متدیّن، طبق فرمان مرجعیّت اعلای تشیّع، به میعادگاه عاشقان شرفیاب شدند. بعد از ادای نماز تحیّت و نماز حضرت بقیّةاللَّه، أرواحنا فداه، و توسّل به ذیل عنایت فرمانروای جهان هستی، به پشت بام مسجد رفتند، ختم زیارت عاشورا را، طبق دستور آن مرجع وارسته، انجام دادند و حوائج خود را با شفیع قرار دادن سه تَنْ باب‏الحوائج، به درگاه حضرت احدیّت، عرضه داشتند و مسجد را به قصد قم ترک كردند.

چهل تَن طلبه‏ مهذّب و متدیّن، طبق فرمان مرجعیّت اعلای تشیّع، به میعادگاه عاشقان شرفیاب شدند. بعد از ادای نماز تحیّت و نماز حضرت بقیّةاللَّه، أرواحنا فداه، و توسّل به ذیل عنایت فرمانروای جهان هستی، به پشت بام مسجد رفتند، ختم زیارت عاشورا را، طبق دستور آن مرجع وارسته، انجام دادند و حوائج خود را با شفیع قرار دادن سه تَنْ باب‏الحوائج، به درگاه حضرت احدیّت، عرضه داشتند و مسجد را به قصد قم ترک كردند.

راه قدیمی مسجد جمكران، از طرف روستای جمكران بود. گروه چهل نفری طلاّب، هنوز به دهِ جمكران نرسیده بودند كه درهای رحمت گشوده شد و باران رحمت، سیل‏آسا فرو ریخت و طلاّب، ناچار شدند كه لباس‏های خود را درآورند، حتّی كفش‏های خود را به دست گرفتند، و از میان سیلاب‏ها عبور كردند.

این حادثه‏ ی تاریخی را نخستین بار، از دانشمند معظّم حجّةالاسلام والمسلمین استاد محمّد امین رضوی صاحب كتاب ارزشمند تجسّم اعمال - كه خود جزء چهل تن بود - شنیدم.

بسیاری از آن چهل تَن، به رحمت ایزدی پیوسته‏اند، ولی الحمدللَّه، برخی از آنان در قید حیات هستند كه خوانندگان گرامی، می‏توانند از آنان تحقیق كنند.

اخیراً، این داستان از زبان حضرت آیةاللَّه حاج سیّد مهدی اخوان مرعشی و حجّةالاسلام والمسلمین آقای گل محمّدی ابهری، منتشر شده است.(1)

بسیار مناسب است كه مراجع بزرگوار عصر ما نیز در مشكلات مادّی و معنوی، مردم را به مسجد مقدّس جمكران و ختم زیارت عاشورا به صورت دسته جمعی در آن میعادگاه عاشقان، فرا خوانند.


پی نوشت :

1) مسجد مقدّس جمكران، ص 40؛ زیارت عاشورا و آثار شگفت، ص 55 .

http://www.tebyan12.net


نوشته شده در تاريخ جمعه پنجم اسفند 1390 توسط شكوفه


نوشته شده در تاريخ جمعه بیست و ششم شهریور 1389 توسط شكوفه

 همانگونه که دوستان استحضار دارند اول اردیبهشت 89 یکی از آقایان محترم در وبلاگ شخصی خودشان مطالبی را كه - در حاشیه گفتگویی که به تولیت محترم مسجد مقدس جمکران نسبت داده بودند- آورده و بحثهای مختلفی را به این بهانه مطرح ساخته اند.
پس از درج این مطالب خوانندگانی که وارد سايت مذکور شدند, نظرات گوناگونی اظهار نموده اند:

- در برخی موارد اصل توسل به اولیاء خدا و مسئله شفاعت را زیر سؤال برده و توصیه کرده اند که نباید فریب این بدعتها را خورد؛ عریضه نویسی به هر شکلی که باشد بدعتی است که توهّم طلاب آن را ساخته است!
- دیگری به آیه شریفه ای از قرآن که می فرماید: "ولاتدعوا مع الله احداً" اشاره نموده و می گوید: مستقیما با خداوند وارد معامله شوید و لازم نیست به شفاعت متوسل گردید و ....
- اینها خرافات و مردود است خود مسجد جمکران جعلی و تقلبی و بر طبق یک خواب ساخته شده و باید ویران شود زیرا شرک است؛ برخی اظهار داشته اند:کم کم به جایی می رسیم که عملاً ثابت گردد وهم و خرافه و بستن آويزه هاي فراوان به دین اسلام از جانب شیعیان بوده؛ ظاهر فریبی بس است، دست بردارید.
- چند نفر از بازدیدکنندگان از روی استهزاء نوشته اند: خداوند در قرآن می فرماید: "ادعونی استجب لکم..." خداوند نفرموده است: نامه بنویسید، مراحل اداری را طی کنید تا استجابت کنم شما را!!! امیدوارم علمای سنی ما شیعیان را به افراطی گری ببخشایند.
- دیگری نوشته: سلام دَمَت گرم، واقعا به موقع زدی به هدف... ؛ و یکی كه خود را از وکلای دادگستری معرفي ميكند، می گوید: مفارقت بین ایمان و شرک در اهمیت به همین مسائل است، به بعضی از برادران اهل تسنن حق بدهیم که از سر علم و دلسوزی به بعضی از اشتباهاتمان تذکر می دهند.

بعد از این برداشتها، توسط يكي طلاب فاضل حوزه علمیه قم پاسخی نسبتاً مستدل به مطالب مطرح شده در وبلاگ مذکور داده شده است؛ هرچند موفّق نشده صاحب وبلاگ را متوجه اشتباهات خود کند تا در روشی که بکار گرفته اند تجدید نظر نمایند.
با این بحثها و گفت و شنودها كه موجی از خوشحالی براي بهانه جویان و هاله ای از غم را برای دوستان به ارمغان آورد. سایت رسمی مسجد مقدس جمکران تصمیم داشت پیامدهای این بحثها را منعکس سازد و اجازه ندهد بدون جهت مسائل اصلی زیر سؤال برود و بخاطر برخی شبهات بی اساس معارف اصیل مکتب اهل بیت(ع) و مبانی قرآن مورد خدشه قرار گیرد، ولی خویشتن داری کرد تا شاید این موج بخوابدو نیاز به ادامه بحث احساس نشود؛ اما متأسفانه چنین نشد و صاحب وبلاگ مزبور،  در پاسخ به نوشتار آن طلبه فاضل دایره سرزنش و سؤال خود را گسترش داد و بحثهای تخصصی - که باید در حوزه های علمیه و در جمع دانشمندان مورد بحث قرار گیرد- را به شكلي غير علمي و ژورناليستي، رسانه اي كرد.


نوشته شده در تاريخ یکشنبه هفتم شهریور 1389 توسط شكوفه
به گزارش روابط عمومی مسجد مقدس جمکران، حجت الاسلام والمسلمین اکبر مهدی پور، استاد دانشگاه، محقق و نویسنده و مترجم، در گفتگویی به مناسبت هفدهم رمضان درباره تاریخچه تأسیس مسجد جمکران و اهمیت و اعتبار آن سخن گفت. متن زیر سخنان ایشان در این باره است:
روز هفدهم ماه مبارک رمضان مصادف است با سالروز تأسیس مسجد مقدس جمکران و هم اکنون 1035 سال از آن اتفاق می‌گذرد. این مسجد به فرمان مستقیم حضرت بقیه الله الاعظم در بیداری به شخصی به نام حسن بن مثله، بنا شده است.

بنا به روایت، این فرد می‌گوید که در خواب بودم و با صدای در منزل از خواب بیدار شدم. آقا دستور داد از شبانی بزی را بگیر و قربانی کن و در شب چهارشنبه یاران مرا مهمان کن و دو نوبت نماز تحیت و نماز امام عصر را به جا بیاورید که ثواب نماز کعبه را دارد. سپس صبح برو نزد سید ابوالحسن رضا که اینجا را ببیند و اجرت کشاورزی را که روی این زمین کار می‌کند بپردازد و دستور داد که ایشان اینجا را زراعت کرده و اجرت را بدهد و بقیه را از درآمد آن که بنا به روایات، وقف امام حسن عسگری است، تهیه کند.
وی گفت اگر بگویم حرف مرا باور نمی کند. حضرت به وی فرمود ما نشان می‌گذاریم. صبح که به همراه اهالی روستا آمد، دید که دور زمین را زنجیر کشیده‌اند. و وقتی که زنجیرها را به خانه برد، هر مریضی که از این زنجیر متبرک شد، شفا پیدا کرد. این مسئله‌اي بود که تا وقتی سید ابوالحسن رضا زنده بود، نشان از معجزه حضرت می داد که این زنجیر یک زنجیر معمولی نبوده است. فردا صبح به شهر آمد.


نوشته شده در تاريخ یکشنبه هفتم شهریور 1389 توسط شكوفه
شناسنامه کرامت
موضوع کرامت : شفاى بيمارى يكى از آزادگان
تاریخ ثبت کرامت: ۱۳۸۸/۹/۱۶
خلاصه کرامت
خاطره‏اى از حجةالاسلام والمسلمين حاج آقا ابوترابى (رحمةاللَّه عليه) از دوران اسارت در كشور عراق
شرح واقعه

بر اساس كرامت ثبت شده در دفتر ثبت كرامات مسجد مقدس جمكران

شناسنامه كرامت

موضوع كرامت: شفاى بيمارى يكى از آزادگان سرافراز بنام «على اكبر» در زمان اسارت

منبع كرامت: دفتر ثبت كرامات و خاطرات مسجد مقدّس جمكران، شماره 234

مشخصات: خاطره‏اى از حجةالاسلام والمسلمين حاج آقا ابوترابى (رحمةاللَّه عليه) از دوران اسارت در كشور عراق اهل قزوين، ساكن تهران

زمان كرامت: اواخر سال 1360

مكان كرامت: پادگان اسراء ايرانى در عراق

تاريخ ثبت كرامت: 11/3/78

خلاصه كرامت: در سال 1360 موقع خواندن نماز مغرب و عشاء در پادگان العنبر عراق تعدادى از اسيران ايرانى را وارد كردند و در بين آنان جوانى به نام على اكبر بود كه بسيار سرحال و قوى و نيرومند بود، بر اثر شكنجه‏ها و عدم امكانات بهداشتى، و مواد غذائى ايشان بيمار شدند بطورى كه گاهى از درد سر خود را به ديوار مى‏زدند و آنقدر اين كار تكرار مى‏شد تا غش مى‏كردند. در اواخر ماه صفر قرار شد دهه آخر آن ماه را دوستان روزه بگيرند، در همان شب اول يكى از عزيزان با توسل به حضرت امام زمان عليه‏السلام درخواست شفاى «على اكبر» را مى‏كنند كه در عالم رؤيا بشارت شفاى ايشان را مى‏دهند و روز بعد آن جوان ايرانى با عنات و توجه خاصه حضرت ولى عصر عليه‏السلام شفاى كامل پيدا كرد.

شرح واقعه از زبان مرحوم حاج آقا ابوترابى :

حدود اواخر سال 1360در پادگان العنبر عراق، مشغول خواندن نماز مغرب و عشاء بوديم. متوجه شديم 27 - 28نفر اسير را وارد اردوگاه كردند. معمولا افرادى را كه تازه وارد اردوگاه مى‏كردند، بيشتر مورد ضرب و شتم و شكنجه قرار مى‏دادند، تا به قول خودشان زهره چشمى از آنها بگيرند.

بعد از نماز به رفقا گفتم:


نوشته شده در تاريخ سه شنبه دوم شهریور 1389 توسط شكوفه

شناسنامه کرامت

موضوع کرامت : عنايت امام زمان به حوزه‏هاى علميه

تاریخ ثبت کرامت: ۱۳۸۸/۹/۱۴
خلاصه کرامت
عنايت امام زمان به حوزه‏هاى علميه در زمان مرجعيت آيةاللَّه شيخ عبدالكريم حائرى
شرح واقعه

بر اساس كرامت ثبت شده در دفتر ثبت كرامات مسجد مقدس جمكران

شناسنامه كرامت

موضوع كرامت: عنايت امام زمان عليه‏السلام به حوزه‏هاى علميه

منبع كرامت: دفتر ثبت كرامات و خاطرات مسجد مقدّس جمكران، شماره 242

زمان كرامت: زمان مرجعيت آيةاللَّه شيخ عبدالكريم حائرى

مكان كرامت: شهر مقدّس قم

تاريخ ثبت كرامت: 5/12/77

خاطره حضرت آيةاللَّه العظمى آقا سيد محمد رضا گلپايگانى رحمةاللَّه:

يك وقت در زمان حاج شيخ عبدالكريم حائرى رحمةاللَّه، شهريه طلاب نرسيده بود. آنهايى كه از نظر معيشتى از وضعيت خوبى برخوردار نبودند، كم كم داشتند از حوزه متفرق مى‏شدند. اين مسأله باعث ناراحتى و نگرانى همه شده بود.

من به حضرت حجّت"ارواحنا فداه" متوسل شدم و از خود حضرت براى رفع اين مشكل استمداد نمودم. در مدرسه فيضيه خوابيده بودم كه در عالم رؤيا شخصى به من گفت:

"قرار است شما در منزل فلان آقا، خدمت حضرت صاحب الزمان عليه‏السلام مشرّف شويد. بعد خبر آوردند كه تشريف فرمايى حضرت به منزل آن فرد به تأخير افتاده است. ولى يك صدايى را شنيدم كه فرمود:

آقا سيد محمد رضا! به حاج ميرزا مهدى بگوييد كه به آقا شيخ عبدالكريم بگويند: از دعا‏هاى امام زمان عليه‏السلام وجوهات متوجه قم شد".

وقتى از خواب بيدار شدم، طبق مأموريتى كه داشتم پيش حاج ميرزا مهدى رفتم و خوابم را براى ايشان تعريف كردم. نكته‏اى براى ما در اين خواب سؤال‏انگيز بود كه: چرا به حاج شيخ عبدالكريم با اينكه ايشان مكّه مشرف شده بودند تعبير به "آقا شيخ عبدالكريم" كرده بودند ولى "حاج ميرزا مهدى" را حاجى ناميدند؟!

وقتى خدمت حاج شيخ رسيديم، فرمودند: رؤياى شما از رؤياهاى صادقه است، زيرا فردى از تجّار مشهد پيدا شده و قرار است هر ماه دو هزار تومان بفرستد. امّا اينكه حضرت به من تعبير "آقا شيخ" كرده‏اند با اينكه به مكه مشرّف شده‏ام، به خاطر اين است كه من حجّى را كه انجام داده‏ام، حجّ نيابتى بوده است.

خوش آن روزى كه صوت دلربايت

بگوش جان رسد هر دم صدايت

ز هر سو ياورانت با دل شاد

بيايند و نمايند جان فدايت

http://jamkaran.info


نوشته شده در تاريخ سه شنبه دوم شهریور 1389 توسط شكوفه

به گزارش روابط عمومی مسجد مقدس جمکران، ابراهیم صدوقی گفت: مسجد مقدس جمکران از دیرباز مورد توجه و عنایت بزرگان دین بوده است و با مشيت و لطف الهي همواره بر مشتاقان این مسجد عظیم القدر اضافه خواهدشد.

 

وی افزود: با گذشت سال ها پس از ساخت این مسجد و عنایات ویژه حضرت ولی عصر(عج) به این مکان شریف هر ساله این مسجد، میزبان خیل منتظران و مشتاقان فرهنگ متعالی انتظار و مهدویت واقع می شود.

 

مدیر روابط عمومی مسجد مقدس جمکران اظهار داشت: چاه عريضه یکی از بخشهايي است -كه در مسجد مقدس جمکران همچون بعضي ديگر از مساجد كهن ايران- از ديرباز وجود داشته است ، ويژگي و اهميت خاصي ندارد و ارتباط  دادن آن با جايگاه و قداست اصل مسجد مقدس جمكران مردود است

 

وی گفت: در طول سال، بخشي از زائران مسجد مقدس جمكران با توجه با آداب عريضه نويسي ، به امام عصر خود متوسل شده و خواسته هاي خود را به درگاه خدواند متعال عرضه مي دارند كه بهترين مويّد مفهوم و معني آن، توجه به ترجمه متن عريضه است

 

صدوقی با اعلام این مطلب که ذات عریضه نویسی در شرح سيره و منش علماي بزرگ شيعه و  كتب ادعيه معتبر همچون مفاتيح الجنان به آن اشاره شده است گفت: متاسفانه به دلیل عدم شناخت صحیح برخی افراد ناآگاه و بعضا مغرض با فرهنگ توسل و يا دشمنان فرهنگ ارزشمند و قدرتمند انتظار، این چاه و عریضه نویسی مردم مورد حملات رسانه ای بسیاری شده است.

 

وی خاطرنشان کرد: عمق حملات ناآگانه در مورد این چاه به حدی رسیده است که برخی از فعالان سیاسی در رسانه های بیگانه و معاند با نظام مقدس جمهوری اسلامی با نگاهي نامتناسب به اين موضوع سعي در ايجاد هجمه و به خيال خود تخريب همه جانبه مفاهيم اسلامي مي باشند.

 

صدوقی یادآورشد: متولیان مسجد مقدس جمکران در راستای روشنگری افکار عمومی درباره این چاه در روز 17 رمضان سالروز تأسیس مسجد مقدس جمکران ، به امر حضرت ولی عصر(عج) (6 شهريور ) ، سند مهمی را در این رابطه از طریقه وب سایت رسمی مسجد مقدس جمکران به نشانی www.Jamkaran.info منتشر می کنند.

 

 

 

 

 

منبع : www.Jamkaran.info   

 

 

 

 


نوشته شده در تاريخ یکشنبه سی و یکم مرداد 1389 توسط شكوفه