آفتاب پنهاني"جانم فدای محمد رسول الله و اهل بیت پاکش"
 
طلوع مي كند آن آفتاب پنهاني* ز سمت مشرق جغرافياي عرفاني

بخش های دیگر

فتوبلاگ من
پرسش و پاسخ
یادداشت بازدیدکنندگان
گالری وبلاگ

جستجو

دوستان من

امام جواد(ع):

همواره به تاخير انداختن انجام كارها،موجب سرگرداني است.

تحف العقول،ص480

نهمین ماه تابان

او دوست دار مومنان بود او سینه ای چون آسمان داشت
با هر کسی او مهربان بود در سینه قلبی مهربان داشت
او بود در پرهیزکاری تنها جوانِ روزگارش
بخشنده بود و دست گیری از بی نوایان بود کارش
همواره در دل های مردم او دانه های علم می کاشت
آن قدر دانا بود و عالم که دشمنش هم دوستش داشت
خورشید دانش در دلش بود با آن که او خیلی جوان بود
او بود مانند گل سرخ خوش بوترین گل در جهان بود
نام عزیز او جواد است او پیشوای شیعیان است
بین «ده» و «دو» ماه تابان ماه نهم در آسمان است

جعفر ابراهیمی/http://www.hawzah.net


نوشته شده در تاريخ شنبه پانزدهم آبان 1389 توسط شكوفه

 در بين روايات مربوط به ابعاد مسأله مهدويت، رواياتى عهده دار تبيين هدف قيام امام عصر(ع) مى باشند كه به طوركلى شايد بتوان اين روايات را به دو دسته تقسيم كرد: الف:رواياتى كه هدف ظهور آن حضرت را پركردن جهان از عدل و داد يملأ الأرض قسطا وعدلا و امور مربوط به آن معرفى مى كنندكه برخى 123 روايت و برخى ديگر 132 روايت از مراجع شيعه و سنى در اين باره شمرده ا ند.

ب:رواياتى كه هدف ظهور آن حضرت را انتقام خون ابا عبدالله (ع) يا انتقام پيامبران و...شمرده و آن حضرت را الطالب بدم المقتول كربلا و امثال آن معرفى مى نمايد. امام صادق (ع) در ذيل حديثى طولانى در وصف ياران آن حضرت آورده است:و شعار آنان اين است اى خونخواهان حسين (ع) يالثارات الحسين (ع).

اكنون اين سؤال مطرح است كه هدف قيام آن عصاره هستى و يگانه عصر، كدام امر است؟ يكى از اين دو، يا هر دو؟

مدعا اين است كه آن يگانه عصر در هدف هم يگانه است؟ هدف او يك چيز بيشتر نيست، آن هم انتقام خون امام حسين (ع)كه خود عين برقرارى قسط و عدل جهانى است برقرارى قسط و عدل جهانى، همان انتقام خون حسين (ع) است و بالعكس.

آن چه در روايات درباره انتقام امام عصر(ع) از قاتلين ابا عبدالله (ع) آمده است مراد از انتقام، كشتن جانيان كربلا نيست آنها را مختار ثقفى و امثال اوكشتند و از آنها چيزى امروز باقى نمانده است تاكشته شوند. همانا انتقام او واژگونى مخروط امارت جور است كه تا عصر ظهور به شکل عظيمى تنومند شده و عالم راگرفته است ونشانه آن هم پر شدن دنيا از ظلم و جور و فساد وتباهى است كه از نشانه هاى حتمى ظهور آن حضرت است .

از اين رو خصوصيت اصلى دولت كريمه امام عصر(ع) تعزبها الاسلام واهله وتذل بها النفاق واهله است. يعنى با قرارگرفتن امام عادل در رأس مخروط امامت جهانى عدل جامع زير مجموعه هاى اين امام همام هم، عادل خواهند بود و آن ها اهل واقعى اسلام اند و با اين مخروط امامت است كه با جريان عدل اخلاقى در پيكره آن و درك صحيح قانون الهى عدل جامع قرآن و عمل به آن، كار دنيا به سوى عدل و قسط ره خواهد پيمود و اين نقطه جمع انتقام خون حسين (ع) و اقامه قسط و عدل توسط امام عصر(ع) مى باشد .(1)

  ا.نشريه موعود شمار 190 ص65

http://montazar.net

 

 

 

 


نوشته شده در تاريخ شنبه پانزدهم آبان 1389 توسط شكوفه

 همان 313 نفرى هستند كه امير مؤمنان وامام صادق (ع) آنان را پرچمدار ياوران آن گرامى تعبيركرده اند واين بيانگر اين واقعيت است كه آنان داراى توانايى ها، كارآيى ها، آگاهى ها، كفايت ها، مديريت ها و صلاحيَت هاى لازم و بالايى براى فرماندهى و سازمان بخشيدن به نيروهاى طرفدار حق اند. كه امام صادق(ع) از آنان تعبير به حکام الله في ارضه(1) مي کند(2)

 1. بحارالانوار ج 52، ص 326.

 

 

2. امام مهدي (ع)از ولادت تاظهور سيد محمد کاظم قزويني , ص 601.

http://montazar.net


نوشته شده در تاريخ شنبه پانزدهم آبان 1389 توسط شكوفه

 چون هدف از جنگها در زمان حضرت مهدى (ع) نابودى ستمگران وتشكيل حكومت اسلامى است، شركت در جنگ در ركاب حضرت نيز از پاداشى چند برابر برخوردار است.

امام باقر(ع) به شيعيان مى فرمايند: اگر شما چنان باشيد كه ما سفارش كرده ايم وازامرما سرپيچى نكنيد، اگر در آن حال كسى از شما پيش از ظهور قائم ما بميرد، شهيد خواهد بود واگر حضرت را درك كند ودر ركاب او به شهادت برسد، پاداش دو شهيد را دارد واگر يكى از دشمنان ما را بكشد، پاداش بيست شهيد را خواهد داشت. (1)

در روايت ديگرى مى خوانيم: رزمنده امام، اگر دشمن ما را بكشد، پاداش بيست شهيد را دارد وكسى كه همراه قائم ما به شهادت برسد، پاداش بيست وپنج شهيد براى اوست. (2) اميرالمؤمنين (ع) درباره شيوه رفتار امام زمان (ع) با شهيدان و خانواده آنان مى فرمايد: حضرت قائم (ع) پس از عمليات روانه كوفه مى شود و در آن جا اقامت مى گزيند ... و هيچ شهيدى نمى ماند مگر آن كه حضرت بدهى او را مى پردازد وبراى خانواده اش حقوق و مستمرى قرار مى دهد. (3 )

و امَا دو آرزو در روايات ما مطلوب است: يكى، بودن دركربلا وشهادت در ركاب حسين (ع) يا ليتنى كنت معكم فافوز فوزا عظيما (4) وديگرى، فيض جهاد و شهادت در ركاب حضرت مهدى (ع) اللهم اِنى اُجددُ له فى صبيحة يومى هذا.... واجعلنى من انصاره..... والمستشهدين بين يديه... فَاَخرجنى من قبرى مؤتزرا كفنى، شاهرا سيفى ..... (5)

1. بحارالانوار ج 52، ص 123 و 317 امالى طوسى ج1 ص 236.

2. كافى ج 2، ص 222 .

3. بحا رالانوار ج 52، ص 224.

4. مفاتيح الجنان زيارت مطلقه امام حسين (ع) .

5. همان دعاى عهد .

http://montazar.net

 


نوشته شده در تاريخ شنبه پانزدهم آبان 1389 توسط شكوفه

طبق روايتى، سلاح ياران و سربازان حضرت از آهن است، ولى چنان است كه اگر بر كوه فرود آيد، آنرا به دو نيم مى كند .

امام صادق (ع) مى فرمايند: ياران مهدى (ع) شمشيرهايى از آهن دارند، ولى جنس آن غير از آهن است. اگريكى ازآنان با شمشير خود بركوهى ضربه بزند، آن را دو نيم مى كند. (1)

وسايل دفاعى نيروهاى حضرت به گونه اى است كه اسلحه دشمن برآنان كارگر نيست.

امام صادق (ع) در اين باره مى فرمايند: ياران مهدى (ع) اگر با سپاهيانى كه بين شرق و غرب را فرا گرفته اند درگير شوند،آنان را در لحظه اى نابود مى كنند وهرگز سلاح دشمن درآنان تأثير نمى كند. (2)

1. بحارالانوار ج 27 ص41 اثبات الهداةج 3، ص 523.

2. بحا رالانوار، ج 54 ص 54.

http://montazar.net

 

 

 


نوشته شده در تاريخ شنبه پانزدهم آبان 1389 توسط شكوفه