آفتاب پنهاني"جانم فدای محمد رسول الله و اهل بیت پاکش"
 
طلوع مي كند آن آفتاب پنهاني* ز سمت مشرق جغرافياي عرفاني

بخش های دیگر

فتوبلاگ من
پرسش و پاسخ
یادداشت بازدیدکنندگان
گالری وبلاگ

جستجو

دوستان من

سفر تاريخى و سرنوشت ساز هشتمين آفتاب تابناك آسمان ولايت، امام على ابن موسى الرضا(ع) به ايران، اين سرزمين را كانون مقدس اهل بيت (ع) قرار داد تا آنان كه بى صبرانه در انتظار طلوع خورشيد ولايت در ايران بودند فرصت آشنايى با خاندان رسول الله(ص) واهل بيت(ع) او را بيابند.

با هجرت امام رضا(ع) به مرو، اگرچه بدون رضايت قلبى ايشان صورت گرفت، خيل مشتاقان و دوستداران و نزديكان آن حضرت كه دورى و فراغ از ايشان را برنمى تابيدند بار سفر بستند و با انگيزه ديدار با آن بزرگوار مشقات سفر طولانى از مدينه تا مرو را به جان خريدند، اگر چه بسيارى از آنان به دليل نيات پليد دستگاه خلافت و مخالفان اهل بيت(ع) در همان راه به ديدار معبود شتافتند و با آرزوى ديدارش ، به لقاءا... پيوستند.

كريمه اهل بيت، فاطمه معصومه(س)، دختر دانشمند و پرهيزكار موسى بن جعفر(ع) از برجسته ترين شخصيتهايى است كه مشتاقانه به ديدار برادر بزرگوارش شتافت و اگرچه فرصت پيدا نكرد محضر آن امام را دريابد، ولى سفر آن بانوى گرامى به شهر ساوه و قم اگرچه كوتاه و در دوره بيمارى صورت گرفت، منشأ خدمات فراوانى براى ايرانيان بود.

حضرت فاطمه معصومه(س) همواره در طول تاريخ مورد توجه بسيارى از دانشمندان،ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ شنبه هفدهم مهر 1389 توسط شكوفه

آسمان چشم گشاده تا از انوار الهی معصومه اهل بیت نورانی شود و ظرف دلش را پر از پرواز فرشتگان سازد.
زمین دل گشوده تا همه عطشش را با کرامت کریمه اهل بیت سیراب سازد.
زمان، هروله می‏کند تا هلال ذیقعده را در آغوش کشد و از خبر ولادتِ نوری از انوار ولایت در مهد امامت و وصایت، سرشار شور و مستی شود.
سلام بر دیدگان معصومی که عصمت، ناخدای دریای نگاهش بود.


نوشته شده در تاريخ شنبه هفدهم مهر 1389 توسط شكوفه

چهره اي راكه روايات از اوضاع جهان در زمان ظهور ترسيم مى كنند به ويژ ه از منطقه ظهور آن حضرت مانند: يمن، حجاز، ايران، عراق، شام، فلسطين، مصر ومغرب... سيمايى است كامل كه بسيارى از حوادث بزرگ و كوچك و نام هاى اشخاص واماكن را دربر مى گيرد.

روايات حاكى از اين است كه انقلاب وحركت ظهور حضرت، بعد از فراهم شدن مقدمات و آمادگى هاى منطقه اى وجهانى، از مکه آغاز مى شود وطبق بيان روايات، در سطح جهانى نبردى سخت ميان روميان- غربى ها- وتركان ويا هواداران آن ها-كه ظاهرا روس ها باشند- به وجود مى آيد، تا جايى كه به جنگ جهانى منجر مى گردد. اما در سطح منطقه در حكومت هوادار حضرت مهدى (ع)در ايران ويمن تشكيل خواهد شد... كه ياران ايرانى آن حضرت، مدتى قبل از ظهور، حكومت خويش را تأسيس نموده ودرگير جنگى طولانى مى شوندكه سرانجام درآن پيروز مى گردند.

اندك زمانى پيش از ظهورآن بزرگواردر ميان ايرانيان دو شخصيت، با عنوان سيد خراسانى، رهبر سياسى، وشعيب بن !صالح، رهبر نظامى ظاهر شده وايرانيان تحت رهبرى اين دوتن، نقش مهمى را درحركت ظهورآن حضرت ايفاء خواهند نمود .

اما ياران يمنى حضرت،ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ پنج شنبه پانزدهم مهر 1389 توسط شكوفه

امدادهاى الهى گاهى در قدرتى است كه خداوند به حضرت داده است و با انجام كراماتى، حضرت مشكلات را از سر راه خود بر مى دارد و يا به وسيله رعب و ترسى است كه خداوند در دل دشمن ايجاد مى كند (1) و يا اين كه خداوند، ملائكه را به يارى حضرت مى فرستد (2).

در برخى از روايات سخن از نيروهايى است كه داراى خصوصيات فرشتگان هستند و منتظر ظهور حضرت هستند تا او را يارى كنند(3)

از تابوت و اشيايى كه در آن است نيز، به عنوان وسيله اى ديگر براى يارى حضرت مهدى(ع) نام برده شده است (4)

امام صادق(ع) مى فرمايد: خداوند، حضرت قائم(ع) را با سه لشكر يارى مى دهد: فرشتگان، مؤمنان و رعب ترس انداختن به دل دشمن امام باقر (ع ) نيز مي فرمايد گويا هم اكنون حضرت قائم(ع) ويارانش را مى بينم .(5) ......

فرشته جبرئيل در سمت راست حضرت مهدى و ميكائيل در سمت چپ آن حضرت حركت مى كنند و ترس و وحشت، پيشاپيش سپاهيانش و پشت سر آن ها به فاصله يك ماه در حركت است و خداوند او را با پنج هزار فرشته آسمانى يارى مى رساند (6) 

 1. بحا رالانوار ج52 ص 356.

2. كمال الدين ج 2، ص 672 غيبة نعمانى ص 309.

3. بحارالانوار ، ج27 ص 41 ا ثبات الهداة ج 3 ص523

4. الشيعه والرجعة ج 1، ص 136 ملاحم ابن طاووس ص 66 اثبات الهداة ج 3، ص 489.

5. بحارالانوار، ج 52، ص 356.

6. بحارالانوار، ج 52، 343 نورالثقلين ج 1 ص 388.

 http://montazar.net

 

 

 


نوشته شده در تاريخ پنج شنبه پانزدهم مهر 1389 توسط شكوفه

از حضرت عيسى (ع)در روايات، با واژه هاى گوناگون مانند وزير، جانشين، فرمانده و مسؤول در حكومت حضرت مهدى (ع) ياد شده است. حضرت عيسى (ع) به مهدى (ع) مى گويد: من به عنوان وزير فرستاده شده ام نه امير (1) حضرت عيسى (ع) وزير حضرت مهدى (ع)پرده دار و جانشين آن حضرت است (2) حضرت عيسى (ع) هنگام ظهور حضرت مهدى (ع) از آسمان فرود مى آيد و در قدس پس از اعلام بيعت با حضرت مهدى (ع) پشت سر حضرت نماز مى گذارد. پس از فتح غرب توسط حضرت و اسلام آوردن بيشتر مردم آن سامان، حضرت عيسى (ع) رحلت نموده و حضرت مهدى (ع)و مسلمانان بر پيكر او نماز مى گذارند. بر طبق روايات، امام (ع) مراسم دفن و نماز خواندن بر بدن وى را آشكارا در حضور مردم انجام مى دهد، تا همچون بار اول درباره او سخن ناروا نگويند.سپس پيكر پاك او را با پارچه اى كه دست بافت مادرش مريم (ع) است كفن نموده و در جوار مزار شريف مادرش، در قدس به خاك مى سپارد(3) در برخى روايات آمده كه حضرت عيسى (ع)، جزو فرماندهان سپاه حضرت مهدى (ع) است (4) در ويژگى حضرت عيسى (ع)آمده است: او چنان ابهتى دارد كه چون دشمن او را مى بيند، به ياد مرگ مى افتد؟ چنان كه گويى عيسى (ع) قصد جانش راكرده است (5) در برخى از روايات از حضرت عيسى (ع) به عنوان مسؤول دريافت اموال حضرت قائم (ع) ياد شده است فرود آمدن حضرت عيسى (ع)

1

. ملاحم ابن طاووس، ص 83 فتن ابن حماد، ص 160

 


نوشته شده در تاريخ پنج شنبه پانزدهم مهر 1389 توسط شكوفه